Best Terpene Value in Florida

The most terpene percentage per dollar across licensed Florida dispensaries — our value score that rewards lab-tested, high-terpene products at fair prices. Filter and sort below. Every row links its COA. Lab-data filter, not medical advice.

Updated Sep 24, 2026, 8:17 AM ET

Shop by terpene profile

🔔 Alert me60 products
GMY Drip#1
Total Terps
2.61%
THC
19.5%
$7.87/3.5g · $2.25/g⚡1.1607 value
View →
Fire N Ice #2#2
Total Terps
2.42%
THC
21.2%
$15.75/7g · $2.25/g⚡1.0756 value
COAView →
Grapple FRIT#3
Total Terps
3.006%
THC
23.6%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡1.0396 value
View →
LMN PSTR Sauce Cartridge#4
Total Terps
21.1%
THC
69.6%
$21/1 g · $21/g⚡1.0048 value
View →
Flame BRY#5
Total Terps
2.09%
THC
19.1%
$7.87/3.5g · $2.25/g⚡0.9295 value
COAView →
Dark Mystery Pre-Ground#6
Total Terps
2.2%
THC
23.2%
$35/14g · $2.5/g⚡0.88 value
View →
HGH Society#7
Total Terps
2.53%
THC
20.9%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.875 value
COAView →
Champagne Kush Flower#8🌶️ Spice
Total Terps
3.62%
THC
21.6%
Caryophyllene 1.09%Terpinolene 0.804%Myrcene 0.728%
$60/1/2oz · $4.29/g⚡0.8447 value
COAView →
Triangle Kush - Ground#9
Total Terps
2.39%
THC
18%
$20.25/7g · $2.89/g⚡0.8262 value
View →
Garlic Ice Cream - 7g Smalls Flower#10🌶️ Spice
Total Terps
3.87%
THC
26.9%
Caryophyllene 1.88%Humulene 0.518%Limonene 0.451%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.7578 value
COAView →
BLK Amber Preroll 14-pack#11
Total Terps
2.19%
THC
24%
$20.25/7g · $2.89/g⚡0.757 value
View →
LGHING Gas#12
Total Terps
2.173%
THC
20.8%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.7515 value
COAView →
LMN PSTRYS Live Wax #13
Total Terps
13.4%
THC
77%
$18/1 g · $18/g⚡0.7444 value
View →
GLTR Bomb#14
Total Terps
2.87%
THC
25.7%
$27/7g · $3.86/g⚡0.7441 value
COAView →
Cromagnon Man#15
Total Terps
3.43%
THC
27.1%
$65/14g · $4.64/g⚡0.7388 value
View →
Fantasy Melons - 7g Smalls Flower#16🌶️ Spice
Total Terps
3.76%
THC
27.2%
Caryophyllene 0.936%Limonene 0.809%Myrcene 0.736%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.7362 value
COAView →
Gumbo - 3.5g Flower#17🌶️ Spice
Total Terps
4.06%
THC
22.4%
Caryophyllene 1.31%Limonene 0.914%Humulene 0.364%
$19.5/3.5g · $5.57/g⚡0.7287 value
COAView →
Maple Dunks - 3.5g Flower#18🌶️ Spice
Total Terps
4.03%
THC
23.6%
Caryophyllene 1.27%Limonene 0.899%alpha-Pinene 0.377%
$19.5/3.5g · $5.57/g⚡0.7233 value
COAView →
Large Pack Flower - Racket Smasher#19🪵 Earthy
Total Terps
3.1%
THC
24.5%
Beta Myrcene 1.57%Alpha Pinene 0.35%Ocimene 0.27%
$120.8/1oz · $4.31/g⚡0.7185 value
COAView →
Tropic Voltage#20
Total Terps
2.06%
THC
24.8%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.7125 value
View →
Jokerz Candy#21
Total Terps
3.27%
THC
24.8%
$65/14g · $4.64/g⚡0.7043 value
View →
PRTY PNCH #22
Total Terps
1.564%
THC
25.2%
$7.87/3.5g · $2.25/g⚡0.6956 value
COAView →
PRPL MLK#23
Total Terps
2.67%
THC
24.8%
$27/7g · $3.86/g⚡0.6922 value
COAView →
BLK Amber Live Wax#24
Total Terps
12.4%
THC
73.8%
$18/1 g · $18/g⚡0.6889 value
View →
CTRS Bomb Pre-Ground#25
Total Terps
1.45%
THC
19.2%
$30/14g · $2.14/g⚡0.6767 value
COAView →
Banana Cough - 7g Smalls Flower#26🌶️ Spice
Total Terps
3.37%
THC
28%
Caryophyllene 0.997%Myrcene 0.595%Limonene 0.558%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6599 value
COAView →
Lane Splitter Flower#27🪵 Earthy
Total Terps
3.76%
THC
24.2%
Myrcene 0.883%Caryophyllene 0.75%Terpinolene 0.749%
$20/1/8oz · $5.71/g⚡0.658 value
COAView →
LMN Fresh Smalls#28
Total Terps
1.9%
THC
26%
$40.5/14g · $2.89/g⚡0.6568 value
View →
Mac Diesel Pre-Ground#29
Total Terps
1.4%
THC
22.5%
$30/14g · $2.14/g⚡0.6533 value
View →
Hippie Speedball - 3.5g Flower#30🪵 Earthy
Total Terps
3.62%
THC
22.7%
Myrcene 1.57%Limonene 0.672%Caryophyllene 0.446%
$19.5/3.5g · $5.57/g⚡0.6497 value
COAView →
Zelato - 3.5g Flower#31🌶️ Spice
Total Terps
3.59%
THC
19.5%
Caryophyllene 1.9%Humulene 0.558%Limonene 0.28%
$19.5/3.5g · $5.57/g⚡0.6444 value
COAView →
Motorbreath 15 - 7g Smalls Flower#32🪵 Earthy
Total Terps
3.28%
THC
26.9%
Myrcene 1.03%Caryophyllene 0.916%Limonene 0.477%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6422 value
COAView →
Super Lemon G#33
Total Terps
3.19%
THC
21.5%
$35/7g · $5/g⚡0.638 value
View →
Mystery Pie Pre-Ground#34
Total Terps
1.59%
THC
20.9%
$35/14g · $2.5/g⚡0.636 value
COAView →
Coco-Nutty #2 Preroll 14-pack#35
Total Terps
1.835%
THC
21.1%
$20.25/7g · $2.89/g⚡0.6343 value
COAView →
BLK Orchid#36
Total Terps
2.44%
THC
28.4%
$13.5/3.5g · $3.86/g⚡0.6326 value
View →
Zelato - 7g Smalls Flower#37🌶️ Spice
Total Terps
3.22%
THC
12.1%
Caryophyllene 1.78%Humulene 0.522%Linalool 0.225%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6305 value
COAView →
CHRY PNCH Kush#38
Total Terps
1.82%
THC
24.9%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.6294 value
View →
Petrol Station - 7g Smalls Flower#39🌶️ Spice
Total Terps
3.21%
THC
24.9%
Caryophyllene 1.36%Limonene 0.584%Humulene 0.405%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6285 value
COAView →
Bubble Bath - 7g Smalls Flower#40🌶️ Spice
Total Terps
3.2%
THC
22.8%
Caryophyllene 1.07%Myrcene 0.603%Limonene 0.556%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6266 value
COAView →
LMN PSTRYS#41
Total Terps
1.81%
THC
20.6%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.626 value
COAView →
LMN PSTRYS#42🌫️ Haze
Total Terps
2.81%
THC
24.7%
Terpinolene 0.966%Myrcene 0.332%Ocimene 0.235%
$15.75/3.5g · $4.5/g⚡0.6244 value
COAView →
Stellar Soda Smalls#43
Total Terps
1.8%
THC
25.1%
$40.5/14g · $2.89/g⚡0.6222 value
View →
Gumbo - 7g Smalls Flower#44🌶️ Spice
Total Terps
3.15%
THC
22.9%
Caryophyllene 0.875%Limonene 0.785%Humulene 0.246%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6168 value
COAView →
The Devil's Fruitstand - 7g Smalls Flower#45🍋 Citrus
Total Terps
3.14%
THC
29.9%
Limonene 0.733%Caryophyllene 0.636%Myrcene 0.606%
$35.75/7.0g · $5.11/g⚡0.6148 value
COAView →
Pineapple Upside Down Cake#46
Total Terps
2.85%
THC
19.4%
$65/14g · $4.64/g⚡0.6138 value
View →
Time Traveler Smalls#47🌶️ Spice
Total Terps
2.63%
THC
24.2%
Caryophyllene 1.61%Humulene 0.385%Limonene 0.21%
$30/1/4oz · $4.29/g⚡0.6137 value
COAView →
Silver Reserve 7g Ground#48🌫️ Haze
Total Terps
1.75%
THC
22.3%
Terpinolene 0.49%Beta Caryophyllene 0.36%Linalool 0.14%
$20/7g · $2.86/g⚡0.6125 value
COAView →
Red Velvet Runtz Flower#49🌶️ Spice
Total Terps
2.62%
THC
19.1%
Caryophyllene 0.794%Limonene 0.568%Linalool 0.26%
$60/1/2oz · $4.29/g⚡0.6113 value
COAView →
GLTR Bomb#50
Total Terps
2.75%
THC
26.3%
$15.75/3.5g · $4.5/g⚡0.6111 value
View →
Thundersnow#51
Total Terps
1.762%
THC
21.8%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.6094 value
COAView →
Tartz Smalls#52
Total Terps
1.76%
THC
26.4%
$40.5/14g · $2.89/g⚡0.6084 value
View →
Velvet STATK#53
Total Terps
1.759%
THC
22.6%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.6083 value
COAView →
Banana Cough - 3.5g Flower#54🌶️ Spice
Total Terps
3.37%
THC
29.1%
Caryophyllene 0.996%Myrcene 0.586%Limonene 0.559%
$19.5/3.5g · $5.57/g⚡0.6049 value
COAView →
Wedding Kush Mints#55
Total Terps
2.8%
THC
20.5%
$65/14g · $4.64/g⚡0.6031 value
View →
ICECRM Man #5#56
Total Terps
1.74%
THC
19%
$10.12/3.5g · $2.89/g⚡0.6018 value
View →
Gas Light#57🌶️ Spice

Gas Light

Sanctuary Cannabis · Sanctuary Boca Palmetto
Total Terps
3.39%
THC
17.4%
Caryophyllene 1.9%Limonene 0.427%Humulene 0.426%
$20/3.5g · $5.71/g⚡0.5933 value
COAView →
Sherb Cream Pie Flower#58🌶️ Spice
Total Terps
3.17%
THC
22.6%
Beta Caryophyllene 0.75%Limonene 0.72%Linalool 0.37%
$75/1/2oz · $5.36/g⚡0.5917 value
COAView →
Afternoon Delight #4#59🌶️ Spice
Total Terps
2.1%
THC
29.1%
Caryophyllene 0.55%Limonene 0.53%Linalool 0.26%
$25/7g · $3.57/g⚡0.588 value
COAView →
Black Afghan#60🪵 Earthy
Total Terps
4.18%
THC
28.5%
Myrcene 2%alpha-Pinene 0.49%Caryophyllene 0.4%
$100/14g · $7.14/g⚡0.5852 value
COAView →